Alumiiniumprofiil – LED ribade lahutamatu kaaslane.

LED ribad võimaldavad loovaid valguslahendusi, on kaasaegsed ja energiasäästlikud. LED-ribade lahutamatuks kaaslaseks on alumiiniumprofiilid. Alumiiniumprofiilide kasutusvõimalusi on lõpmatult palju alates köögikappide valgustusest kuni suurte hoonete fassaadide valguslahendusteni. Räägime erinevatest profiilidest lähemalt. 
Fotod: Lumines Lighting

Mis on alumiiniumprofiil?

Alumiiniumprofiilid LED-ribadele on vastupidavad, seest õõnsad või poolõõnsad alumiiniumist detailid, mille esmane funktsioon on LED valgusteid mehaaniliste kahjustuste eest kaitsta, kuid mitte ainult. Alumiiniumprofiilidega saab luua väga erilisi ja efektseid valguslahendusi nii interjööri kui ektseriööri, sest profiilid tagavad viimistletud lõpptulemuse kuna ribad on varjatud – eksponeeritud on valgus ise.
Alumiiniumprofiilid on saadaval erinevates värvitoonides ning oma kasutusotstarbelt jagunevad need nelja rühma: süvistatavad profiilid, nurgaprofiilid, pinnapealsed profiilid ja arhitektuursed profiilid.

1. Süvistatavad profiilid

Süvistatavad profiilid sobivad suurepäraselt seinte, põrandate ja lagede valgustamiseks ning kappide ja riiulite all-valgustuseks. Süsvistatav profiil annab LED ribale viimistletud välimuse, võimaldab hajutada ja pehmendada LED valgust ning on seetõttu heaks lisavalgusallikaks.

2. Nurgaprofiilid

Nurgaprofiilid on mõeldud 90-kraadise nurga all olevatesse nurkadesse. Kuigi ka siis kui üks nurkadest on vähem või rohkem kui 45 kraadi, lasevad erinevad mudelid valgusel kenasti välja paista. Nurgaprofiilide hajutid võimaldavad luua sujuva valgusjoone efekti. Nurgaprofiile kasutatakse tavaliselt lagede- ja põrandanurkade jaoks, kuid need töötavad erakordselt hästi köögikappide, riiulite ja kappide all.

3. Pinnapealsed profiilid

Pinnapealseid profiile saab kasutada lagedel, seintel, põrandapiiretel või kappidel ja riiulitel. Pinnapealne alumiiniumprofiil näeb efektne välja ka riiuli- või kapialuse valgustina. Seda tüüpi profiili on hea kasutada, kui puudub võimalus süvistamiseks aga soovitakse siiski kaunist ja viimistletud lõpptulemust. Pinnapealseid profiile on lihtsam paigaldada, lõigata ja omavahel kokku sobitada. Pinnapealsed profiilid sobivad hästi erinevatesse äriruumidesse, büroodesse jms. Hajut-katted võimaldavad luua pideva valgusjoone lahendusi.

4. Arhitektuuriprofiilid

Arhitektuursed profiilid on erikujuliste pinnavormidega ning need erinevad vormid on mõeldud eri otstarbeks. Saadaval ümarad, lamedad ja T-kujulised vormid. Vormide varieeruvus võimaldab LED-riba sobitada mistahes pinnaga – neid saab kasutada treppidel, seintel, ka välisvalgustusena fassaadidel jms – võimalused on lõputud sest arhitekuuriprofiilid sobivad ideaalselt iga valgustusprojekti jaoks, mida võib ette kujutada. Arhitektuursed profiilid sobivad suurepäraselt kõigile, kes soovivad eksperimenteerida valgustusega või luua ainulaadseid modernse välimusega interjööre või eksterjööre.

Mis on alumiiniumprofiilide plussid?

Kuigi alumiiniumprofiili peamine funktsioon on LED-riba varjata, kaitsta ja omavahel ühendada, et tekitada pikki valgusjooni, siis annavad alumiiniumprofiilid veel teatud eeliseid, siin on kõige olulisemad:

  • Alumiiniumprofiil muudab puhastamise lihtsamaks: valgusallikaid on lihtne puhtana hoida;
  • Alumiiniumprofiili võimaldab LED-riba valgust suunata, selleks tuleb valida profiil, mis oleks soovitud nurga all;
  • Alumiiniumprofiil võimaldab saavutada ühtlase valgusjoone tänu profiilide hajutkatetele.
  • Peegelduse järjepidevus: LED-profiili hajuti loob ühtse punktivaba peegelduse. LED-hajutid on saadaval piimja ja “jäätunud” pinnaviimistlusega.
  • Alumiiniumprofiil kaitseb soojuskahjustuste eest – LED-riba tekitab soojust (palju vähem kui hõõglambid, kuid siiski tekitab), mida alumiiniumprofiil suudab neelata, kaitstes pindu kuumakahjustuste eest.
  • Alumiiniumprofiil võimaldab stabiilset ja kauakestvat tulemust. LED-riba liim nõrgeneb aja jooksul ning ilma profiilita riba võib mõne aja möödudes lahti tulla. Profiili paigutatud LED ribad saab kinnitada stabiilselt ning tulemus on kauakestev ja murevaba.

Lisame siia näidisena paar pilti meie viimasest tööst hotellile Tallinnas (teostatud mai-juuni 2022). 
Antud projektis on kasutatud süvistatavat profiili D, mis on komplekteeritud LED ribadega 9,6W/m 24V ning seinavalgustuse komplekteerimisel on kasutatud arhitektuurset alumiiniumprofiili DOPIO ning LED riba 9,6W/m 24 V.

Olles pikaajalise kogemusega antud vallas, oleme alati valmis nõu ja jõuga appi tulema kõige keerulisemate ja fantaasiarikkamate ideede teostamisel ning komplekteerima ja valmistama just teie soovidele vastava valguslahenduse. 

Tutvu alumiiniumprofiilidega meie e-poes

Kui sul on tekkinud idee LED valgusprojekti kujundamiseks, siis võta kindlasti ühendust meie konsultantidega ja saame sul aidata selle teoks teha.